Doktor Alessio Fasano (autor książki Wolni od glutenu) w czasie pobytu w Polsce w czerwcu 2017 r. mówił, że istnieją przesłanki, które zdają się wskazywać na to, że drobnoustroje mogą być przyczyną celiakii.
To może okazać się przełomowym odkryciem, ponieważ do tej pory sądzono, iż jedyne czynniki, które są odpowiedzialne za rozwój celiakii, to predyspozycja genetyczna i spożywanie glutenu.
Rola mikrobiomu
Teraz mówi się, że mikrobiom może wpływać na zmiany epigenetyczne, czyli modulować geny u osób starszych. Aby potwierdzić tę tezę, potrzeba oczywiście jeszcze wielu badań, bo nie jest pewne, jaki związek zachodzi między drobnoustrojami a celiakią. Nie wiadomo, co stanowi przyczynę, a co skutek. Zespół dr. Fasana z Ośrodka Badań nad Celiakią przy Massachusetts General Hospital prowadzi badania, oparte na obserwacji od urodzenia 500 niemowląt zagrożonych celiakią. Aktualnie badania te wykazały, że tuż przed rozwinięciem się choroby u badanych miał miejsce spadek liczby bakterii z rodzaju Lactobacillus przy równoczesnym wzroście liczby bakterii z rodzaju Clostridium, czyli u tych dzieci bakterie ochronne zostały zastąpione przez bakterie chorobotwórcze. Równocześnie stwierdzono spadek mleczanów na rzecz maślanów w jelicie, co jest dowodem zmian zachodzących w mikrobiomie. Zespół dr. Fasana ma nadzieję, że badania te odpowiedzą także na pytanie, jakie konkretnie probiotyki warto wdrażać u osób chorych na celiakię.
Wywiadu z dr. Alessiem Fasanem możecie wysłuchać, kliknąwszy tutaj:
http://www.mp.pl/gastrologia/wideo/wywiady/show.html?id=171794