Diagnostyka i leczenie celiakii – GlutenDetect.pl

Masz celiakię?

Sprawdź, czy nie spożywasz glutenu!

Masz celiakię?

Sprawdź, czy nie spożywasz glutenu!

Diagnostyka i leczenie celiakii

Diagnostyka

Diagnostyka celiakii jest kilkuetapowa i składa się z pakietu badań:

  • genetycznych (HLA-DQ2/DQ8)
  • serologicznych (tTG, EMA, DPG)
  • histopatologicznych (biopsja jelita)

Kolejność poszczególnych badań diagnostycznych zależy od grupy badanej: czy są to osoby z objawami nasuwającymi podejrzenie celiakii, czy też z grupy ryzyka bez wyraźnych dolegliwości. W przypadku dzieci można pominąć biopsję jelita, jeśli spełnione są poniższe warunki:

  • objawy kliniczne
  • wysoki poziom przeciwciał przeciw transglutaminazie tkankowej IgA przekraczający 10-krotnie górną granicę normy
  • dodatni wynik przeciwciał endomyzjalnych (EMA)
  • obecność genu HLA-DQ2 lub/i HLA-DQ8

Niezwykle istotne jest przeprowadzenie pełnej diagnostyki przed wprowadzeniem diety bezglutenowej, która wpływa na obniżenie poziomu przeciwciał i odbudowę śluzówki jelita cienkiego. Tym samym dieta bezglutenowa zaburza wyniki badań serologicznych i histopatologicznych, nie wpływając jedynie na wynik testu genetycznego.

Leczenie

Jedyną formą terapii dostępnej dla chorych na celiakię czy nieceliakalną nadwrażliwość na gluten jest restrykcyjna dieta bezglutenowa.

Kontrolowanie diety bezglutenowej

Osoba z rozpoznaną celiakią i wdrożoną dietą bezglutenową powinna regularnie spotykać się ze swoim lekarzem i dietetykiem na sprawdzających wizytach kontrolnych. Ich celem jest ocena dolegliwości, przykładowych jadłospisów, potencjalnych niedoborów żywieniowych, m.in. na podstawie badań laboratoryjnych (tTG, morfologia, kwas foliowy, ferrytyna, albuminy, glukoza, wapń, jonogram, witaminy: B12, A, E, D3, TSH, enzymy wątrobowe). Takie kontrole są pomocne zwłaszcza w początkowej fazie leczenia, bezpośrednio po eliminacji glutenu z diety, ponieważ naprowadzają, edukują i zabezpieczają chorego przed skutkami źle zbilansowanej diety.

Z testem GlutenDetect osoba zmagająca się z celiakią może kontrolować swoją dietę także w warunkach domowych.