Od kiedy działa ten oddział?
Poznański oddział Stowarzyszenia zaczął działać w 2010 r. Po przerwie wznowił działalność pod koniec 2016 r.
Jaka jest historia tego oddziału?
Powstanie oddziału i jego reaktywacja zaczęły się od spotkania kilku osób i ich chęci, aby nieść pomoc osobom na diecie bezglutenowej poprzez organizowanie różnego rodzaju wydarzeń. Poznań to miasto bardzo otwarte dla ludzi na diecie bezglutenowej i bez wątpienia drzemie w nim duży potencjał, dlatego chcieliśmy wspomóc osoby chore na celiakię. Tym bardziej że w tak dużym mieście nie brakuje dla nich miejsc, ale brakowało możliwości pozyskania informacji o diecie czy poszerzenia swej wiedzy. Dlatego zaczęliśmy od konsultacji z dietetykiem. Osobom na diecie bezglutenowej brakowało także wsparcia i kontaktu z innymi osobami będącymi w takiej sytuacji, dlatego reaktywowaliśmy poznański oddział Stowarzyszenia.
Czy są Panowie w nim od początku?
Gdy dowiedzieliśmy się o Stowarzyszeniu, w Poznaniu akurat przestał działać jego oddział. Brakowało nam uczestnictwa w różnych wydarzeniach, zwłaszcza gdy na ostatnim Gluten Free EXPO zobaczyliśmy, ile takie spotkania dają. Po poznaniu Zarządu i rozmowie stwierdziliśmy, że reaktywujemy poznański oddział, co nastąpiło pod koniec 2016 r. Zaczęliśmy od konsultacji z dietetykiem, a następnie po kilku rozmowach z rodzicami o ich problemach z dietą bezglutenową zorganizowaliśmy mikołajki i inne imprezy. W ubiegłym roku odbyła się nasza pierwsza konferencja. Czasami nie jest łatwo, ale zadowolenie rodziców i dzieci oraz ich uśmiechy rekompensują nasz trud i dodają nam siły do dalszego działania. Zachęcamy także rodziców do współdziałania, ponieważ każda pomoc jest mile widziana.
Jakie wydarzenia o charakterze cyklicznym są organizowane co roku?
Każdego roku organizujemy bardzo dużo wydarzeń, są to m.in.:
- spotkania z dietetykiem,
- spotkania informacyjne dla osób tuż po diagnozie,
- warsztaty kulinarne dla dzieci i dorosłych,
- seminaria naukowe,
- konferencje,
- dzień dziecka,
- mikołajki,
- spotkania świąteczne połączone z warsztatami gotowania.
Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Stowarzyszenia są bezpłatne. Informacje o nich zawsze znajdują się na stronie Stowarzyszenia i na naszym stowarzyszeniowym profilu na Facebooku.
Jakie wydarzenia wspominają Panowie najchętniej?
Wszystkie te wydarzenia bardzo głęboko zapadają w naszych sercach, gdyż każde z nich, czy to mikołajki, czy też Dzień Dziecka, są wyjątkowe, każde niesie dużo radości i zadowolenia, że można pomóc drugiemu człowiekowi.
Największą nagrodą jest uśmiech na twarzach dzieci, ich radość. Promienieją, kiedy mogą wszystkiego spróbować, posmakować i bawić się z innymi dziećmi z podobnymi problemami. Nikt nie czuje się odizolowany, inny. Ważne jest także zadowolenie rodziców z tego, że otrzymują pomoc i wsparcie oraz że ich dzieci mogą bez zastanawiania się, co im wolno jeść, a czego nie wolno, skupić się na zabawie i poznawaniu rówieśników. To właśnie bardzo mocno motywuje nas do dalszych działań.
Mamy nadzieję, że w Poznaniu będzie jeszcze więcej wydarzeń, na które serdecznie zapraszamy. A wszystkim Państwu życzymy dużo zdrowia i aby każdy kolejny dzień był tym lepszym jutrem.