O szczecińskim oddziale Stowarzyszenia Celiakia.pl opowiada Jolanta Meller – GlutenDetect.pl

Od kiedy działa ten oddział?

Pierwsze spotkania w Szczecinie odbyły się w 2010 r.

Jaka jest historia tego oddziału?

W 2009 r. studenci medycyny Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie zrzeszeni w IFMSA we współpracy ze Stowarzyszeniem zorganizowali w ramach Międzynarodowego Dnia Celiakii spotkanie, na którym wykłady wygłosili pracownicy uczelni oraz przedstawicielka Stowarzyszenia Anna Marczewska. Potem jeszcze dwukrotnie studenci organizowali w Szczecinie MDC ? z coraz większym zaangażowaniem Stowarzyszenia. Od 2013 r. konferencje z tej okazji organizujemy już w ramach Stowarzyszenia i co roku odnotowujemy więcej uczestników.

Natomiast pierwsze szczecińskie spotkanie Stowarzyszenia odbyło się w marcu 2010 r. Wykład Fizjologiczne podstawy żywienia osób z celiakią wygłosiła pani prof. dr hab. inż. Mariola Friedrich z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, a na pytania uczestników odpowiadała pani dr n. med. Małgorzata Mokrzycka z Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie ? pediatra, gastrolog. W tym spotkaniu uczestniczyło ponad 20 osób, część była już członkami Stowarzyszenia, część zapisała się podczas spotkania.

W tym samym roku odbyły się w Szczecinie pierwsze warsztaty kulinarne, na których przygotowywaliśmy bezglutenowe pieczywo pod merytoryczną pieczą pani mgr Marii Wójcikowskiej z ZUT. Pan Ireneusz Ligęza z Piekarni Bezglutenowej KIM z Wrocławia opowiedział nam wtedy o procesie pieczenia chleba w tej piekarni. Warsztaty te otworzyły całą serię kolejnych, podczas których przygotowywaliśmy bardzo wiele różnorodnych bezglutenowych potraw. Czasem odwiedzali nas goście, którzy prowadzili warsztaty, czasem prowadziliśmy je sami, ale zawsze cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

Od roku 2011 do naszego kalendarza spotkań wpisały się inne wydarzenia: Dzień Dziecka i mikołajki. Obchody 1 czerwca staramy się organizować jako piknik rodzinny, aby całymi rodzinami świętować dzień poświęcony dzieciom. Mają one wtedy czas na integrację, a podczas zabawy zapominają o chorobie.

Na przestrzeni lat odbywały się również inne spotkania, np. w czasie ferii zimowych warsztaty florystyczno-kulinarne dla dzieci czy wycieczki w ciekawe historycznie miejsca. Dla osób zainteresowanych dietą bezglutenową wyznaczaliśmy dyżury wolontariuszy. One również cieszyły się zainteresowaniem. Jesienią organizowaliśmy seminaria na temat diety bezglutenowej, na których wygłaszane były wykłady i odpowiadaliśmy na pytania uczestników. Na zaproszenie Wydziału Zdrowia Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego podczas konferencji dla dyrektorów szkół województwa oraz dla pielęgniarek szkolnych przedstawialiśmy sytuację dzieci będących na diecie bezglutenowej w placówkach edukacyjnych. Na zaproszenie Zespołu Szkół Gastronomicznych prowadziliśmy warsztaty dla uczniów starszych klas, dotyczące podstaw diety bezglutenowej, z częścią teoretyczną i praktyczną.

Na wszystkich spotkaniach można zaopatrzyć się materiały wydawane przez nasze Stowarzyszenie. Osobom z nowo zdiagnozowaną celiakią udzielamy też informacji telefonicznie i e-mailowo. Współpracujemy na bieżąco z gastrologami dla dzieci i dorosłych oraz z lekarzami innych specjalności. Szkolimy zainteresowane lokale w ramach programu Menu Bez Glutenu, a także uczestniczymy w audytach firm występujących o licencję.

Czy jest Pani w nim od początku?

Tak, jestem w oddziale od początku.

Jakie wydarzenia o charakterze cyklicznym są organizowane co roku?

Jak wspominałam wcześniej, cyklicznie odbywają się w Szczecinie konferencje z okazji MDC, warsztaty kulinarne, pikniki rodzinne z okazji Dnia Dziecka i mikołajki.

Jakie wydarzenia wspomina Pani najchętniej?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, gdyż każda z wymienionych imprez ma swój charakter i cel. Pamiętam bardzo dobrze pierwsze spotkanie, które zorganizowałam w 2010 r. Każde warsztaty zostają w pamięci, np. pewnego razu zjawiła się mama z chłopcem po diagnozie, który nie chciał nic jeść, a na warsztatach piekliśmy bułeczki dyniowe i ten niejadek przyszedł po dokładkę, a jego mama nie chciała w to uwierzyć. Często rodzice mówią nam, jak ważne dla ich dzieci są spotkania integracyjne. Dzięki nim mogą poznać swych rówieśników i przekonać się, że nie są same na świecie. Dorośli również są bardzo mile zaskoczeni, gdy spotykają inne osoby na diecie bezglutenowej i dowiadują się od nas, że na tej diecie da się żyć oraz jak to życie sobie zorganizować, aby niepotrzebnie go nie komplikować.


Poznaj historię innych oddziałów: