Relacja z konferencji zorganizowanej z okazji XIII Międzynarodowego Dnia Celiakii oraz dziesięciolecia działalności Oddziału Wrocławskiego Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej – GlutenDetect.pl

W ubiegłą sobotę, 10 marca 2018 r., mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w corocznej konferencji, która odbyła się w siedzibie Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przy ul. Borowskiej 211. Była to świetna okazja, by porozmawiać m.in. z prezes Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej panią Małgorzatą Źródlak oraz szefową Oddziału Wrocławskiego panią Małgorzatą Jakubczyk (na zdjęciu).

Wykłady

W czasie konferencji mogliśmy posłuchać wielu ciekawych wykładów. Pan profesor Leszek Paradowski z Kliniki Gastroenterologii jak zwykle pociągnął za sobą tłumy, mówiąc z pełnym zrozumieniem dla problemów swoich pacjentów o życiu bez glutenu. Z kolei pani profesor Lidia Usnarska-Zubkiewicz opowiadała o niedokrwistościach spowodowanych celiakią. Była to także okazja do wysłuchania wykładu naszego doradcy medycznego Wojciecha Wróblewskiego (na zdjęciu), który mówił o badaniach genetycznych w celiakii i o testach służących do kontroli diety bezglutenowej.

Atrakcje poza wykładami

Oprócz słuchania prelekcji można było odwiedzić przedstawicieli wielu firm, które miały swoje stoiska przy Auli im. prof. Leonarda Kuczyńskiego, a dzięki stoiskom producentów żywności także spróbować bezglutenowych przysmaków. W czasie trwania konferencji udzielano również bezpłatnych konsultacji dietetycznych. Nasze stoisko także cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Można było zakupić testy GlutenDetect i GlutenTox, a nasz kolega Wojtek odpowiadał na wiele pytań dotyczących celiakii i monitorowania diety bezglutenowej.