Relacja z Gluten Free EXPO IV – GlutenDetect.pl

Gluten Free EXPO to największe targi żywności bezglutenowej w Polsce. Odbywają się co trzy lata i trwają dwa dni. Tegoroczną edycję odwiedziło kilka tysięcy osób. Wstęp był bezpłatny. Na to wydarzenie zapraszaliśmy wielokrotnie, także podczas wywiadu z panią prezes Polskiego Stowarzyszenia z Osób Celiakią i na Diecie Bezglutenowej Małgorzatą Źródlak.

Świetna organizacja

Na samym początku warto pochwalić organizatorów ? Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej. Organizacja tak dużej imprezy to niemałe wyzwanie, a w przypadku Gluten Free EXPO IV wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Samo Centrum Targowo-Kongresowe przy ul. Marsa w Warszawie jest idealnym miejscem na tego typu imprezy. Układ stoisk wraz z centralnym punktem, w którym odbywały się wywiady z ekspertami i pokazy kulinarne, był dobrze przemyślany, dzięki czemu mimo ogromnej powierzchni wystawowej trudno było się zgubić, a z każdym momencie można było posłuchać interesujących nas wywiadów.

Multum wystawców

Wśród wystawców nie zabrakło oczywiście producentów żywności bezglutenowej ? to był prawdziwy zakupowy raj dla bezglutenowców. Mogli nabyć wiele produktów w jednym miejscu, często w atrakcyjnych cenach.

Oprócz branży spożywczej na targach obecne były także laboratoria diagnostyczne, sektor gastronomiczny i wydawnictwa. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się punkty konsultacyjne, udzielające bezpłatnych porad dietetycznych oraz lekarskich. Była to również okazja, by spotkać autorów wielu publikacji cieszących się zainteresowaniem w bezglutenowym świecie i nabyć ich książki wraz z autografem. Na naszym stoisku można było zakupić testy GlutenDetect i GlutenTox w obniżonej cenie.

Odbyło się także głosowanie konsumenckie na najlepsze pieczywo bezglutenowe w kilku kategoriach.

Raj dla bezglutenowców

Targi Gluten Free EXPO to świetne miejsce, gdzie celiacy nie czują się odosobnieni. Nikt nie patrzy na nich dziwnie, gdy pytają o skład produktu, brak glutenu, a często także brak laktozy w danym artykule spożywczym. Nic dziwnego, że do stoiska z zapiekankami były gigantyczne kolejki.

Nasz wywiad

W piątek miałam przyjemność udzielić wywiadu z panią Małgorzatą Źródlak oraz panią Pauliną Sabak-Huzior. Rozmawiałyśmy o zastosowaniu badań w kierunku predyspozycji genetycznej do celiakii (czyli genach HLA-DQ2/DQ8) oraz o różnorodnym wykorzystaniu testów GlutenDetect i GlutenTox w codziennym życiu osób będących na diecie bezglutenowej. Na naszym fanpage?u na Facebooku (link) można było śledzić tę rozmowę w czasie rzeczywistym. Jeżeli nie byliście na targach ani nie oglądaliście jeszcze transmisji, nic straconego!

 

Dla nas, czyli dla EUROIMMUN, były to dwa dni wytężonej, ale jakże przyjemnej pracy. Dzięki rozmowom z gośćmi Gluten Free EXPO wiemy, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Naszą misją jest uświadamianie społeczeństwa, jak ważna jest diagnostyka w kierunku chorób związanych z nietolerancjami pokarmowymi. Dzięki takim imprezom jesteśmy bliżej tych, którzy korzystają z naszych produktów. Są oni dla nas inspiracją do kolejnych działań.

Do zobaczenia na kolejnych targach!

Więcej zdjęć z imprezy znajdziesz tutaj.