Tabletka załatwi nietolerancję glutenu? – GlutenDetect.pl

Taki scenariusz wydaje się coraz bardziej realny. Można przygotować wyspecjalizowany enzym w tabletce, który zniszczy gluten w przewodzie pokarmowym, zanim trafi on do jelita.

Trwa konferencja Digestive Disease Week? (DDW) w Chicago, skąd docierają do nas obiecujące doniesienia. Jedno z nich wydaje się rewolucyjne dla osób z nadwrażliwością na gluten. Dotyczy badań nad AN-PEP, czyli enzymem pozyskanym z kropidlaka czarnego (z łac. Aspergillus fumigatus). Pierwsze publikacje o tym enzymie i jego znaczeniu w trawieniu glutenu pojawiły się ponad 10 lat temu. Dowiedziono wówczas, że AN-PEP, podany w płynnym posiłku przez specjalną rurkę do karmienia, niszczy gluten.

Teraz naukowcy zaprezentowali wyniki badań zastosowania AN-PEP przy zwykłym, glutenowym posiłku. Kilkunastu pacjentom z nadwrażliwością na gluten przy posiłkach zawierających gluten aplikowano wysoką bądź niską dawkę enzymu w tabletce lub placebo. Następnie po 3 godzinach od posiłku mierzono poziom glutenu w żołądku i jelicie cienkim każdego z badanych.

W grupach zażywających wysoką i niską dawkę enzymu poziom glutenu w żołądku był  niższy o 85% niż w grupie z placebo. W dwunastnicy ? w porównaniu do placebo ? poziom glutenu był o 81% niższy przy wysokiej dawce leku i o 87% niższy przy niskiej dawce leku.

Liczne publikacje wskazują, że nawet u pacjentów bezwzględnie stosujących dietę bezglutenową zdarza się jego nieświadome spożycie.  Enzym AN-PEP może zneutralizować skutki uboczne takiego niezamierzonego spożycia glutenu. Nie oznacza to jednak, że osoby z nadwrażliwością na gluten będą mogły zrezygnować z bezwzględnej diety bezglutenowej. Dzięki suplementowi z AN-PEP po prostu poczują się lepiej, gdy spożyją gluten przypadkowo.

Opisane badania były robione na pacjentach z nieceliakalną nadwrażliwością na gluten. Z tego powodu stosowanie suplementu z AN-PEP w składzie nie jest rekomendowane celiakom.

AN-PEP jest dostępny w USA jako suplement wyprodukowany przez międzynarodową firmę DSM.

Autor: dr n. med. Dorota Musiał
www.euroimmundna.pl
EUROIMMUN POLSKA Sp. z o.o.

Opracowano na podstawie:

  1. https://eurekalert.org/pub_releases/2017-05/ddw-aue050317.php
  2. König J. Aspergillus niger-derived enzyme degrades gluten in the stomach of gluten-sensitive subjects; abstract Su1137; May 7 2017; http://www.ddw.org/home
  3. Stepniak D. et al. Highly efficient gluten degradation with a newly identified prolyl endoprotease: implications for celiac disease; Am J Physiol Gastrointest Liver Physiol 2006; 291: G621?G629.